Skocz do zawartości
 • Dołącz do najstarszego forum o pro wrestlingu w Polsce!  

  Możesz przyśpieszyć proces logowania bądź rejestracji używając konta na wspieranych przez nas serwisach. 

CZW: Stając się silnym


RVD

Rekomendowane odpowiedzi


 • Posty:  2 014
 • Dołączył/a:  06.11.2003
 • Status:  Offline

CZW: Stając się silnym

 

Poniższy felieton jest tłumaczeniem felietonu Harold'a Williams'a "Standing Strong", który pojawił się na stronie CZW. Felieton ten napisany jest z okazji 7-lecia istnienia CZW, które będzie obchodzić urodziny 11 lutego podczas swojej gali w ECW Arena.

 

Życzę miłej lektury :)

 

Przez lata pracowałem w wielu promocjach jako pisarz, publicysta czy web-designer (albo połączenie tych pozycji). Jedna z promocji jest dobrze znana fanom w Filadelfii - 3PW. Pisałem co tydzień "Harold Williams Column" na stronie internetowej 3PW w czasach ery Mike'a Hawes'a (jeden z byłych szefów 3PW dop. RVD). Teraz dano mi okazję być felietonistą CZW co jest zdecydowanie jednym z najważniejszych wydarzeń w mojej karierze. W mojej opinii, Combat Zone Wrestling jest obecnie promocją nr.1 w tym przemyśle i właśnie w lutym CZW będzie świętować 7 lecie istnienia. W tym momencie nastała odpowiednia chwila aby spojrzeć na początki federacji, "podróż" którą przebyła i na możliwą przyszłość.

 

Kiedy John Zandig stworzył CZW w 1999 roku, chciał przedstawić produkt, który wyróżniałby się pomiędzy innymi promocjami w tym przemyśle, z reputacją jednej z najtwardszych federacji pracujących w USA. WWE, które miało erę "Attitude" wstrząsnęło fanów śmiałym angle'ami. WCW prezentowało jakość za sprawą cruiserweight division, a ECW prezentowało ekscytujący hardcorowy styl. Widząc, co pracownicy robią dla swojej promocji, Zandig stworzył federację, składającą się z utalentowanych pracowników (zarówno wagi ciężkiej jak i lekkiej) rywalizując w unikalnym stylu hardcorowego wrestlingu, z szokującymi momentami walkami.

 

CZW zebrało falę krytyki podczas swojego debiutu, za to co zostało pokazane publiczności. CZW zostało uznane za zbyt hardcorowe i extremalne. Drabiny, jarzeniówki, stoły, pinezki, drut kolczasty - wszystko było używane podczas walk. Ten styl hardcorowego wrestlingu stał się znany jako "Ultraviolent". To był "Ultraviolentowy" styl, który pozwolił CZW prezentować spoty w match'ach, jakie nigdy wcześniej nie były widziane. Ultraviolentowy styl CZW zwrócił nawet ogólnokrajową uwagę, z uprzejmością od "ABC Nightline". Zandig mógł tonować produkt, żeby przemówić do obszerniejszej widowni, ale to nie był jego cel. W umyśle Zandig'a, CZW miało być tak ekstremalne jak to tylko możliwe i adresowane nie do wszystkich fanów, ponieważ wiedział, że przyciągnie właściwą widownię. To wszystko miało dla niego duże znaczenie.

 

Pytając fana pro-wrestlingu jaka jest najniebezpieczniejsza walka, prawdopodobnie usłyszysz, że "Elimination Chamber". Gdy intensywność tego specjalnego matchu nie może być zaprzeczona, okazuje się ona jednak błędna w stosunku CZW "Cage of Death". Wszystko co w wewnątrz klatki skłania się do ograniczeń Ultraviolentu w tych walkach, do punktu, w którym wszyscy są w niepewności, czy życie jednego z uczestników tej walki może skończyć się podczas tego wieczora. Platformy, stoły (czasami w płomieniach), kije baseball'owe owinięte drutem kolczastym, narożniki w pinezkach oraz pajęczyny z drutu kolczastego są w całości używane podczas Cage of Death Matchu. "Cage of Death" jest corocznym wydarzeniem i jest one tak popularne, że jednego roku przyciągnęło 1300 fanów (podczas CZW "Cage of Death 3" przyp. RVD).

 

W 2001 roku, CZW kontynuowało się rozrastać, ponieważ przybyły nowe i zdumiewające talenty. Kiedy ECW "umarło" i obecna obecna gwiazda WWE - Super Crazy szukał nowego miejsca, gdzie będzie mógł pokazać wysokie umiejętności, wybrał pracę dla CZW. Crazy wiedząc, że CZW było promocją skazaną na sukces, chciał być jej częścią. To samo może powiedzieć Tajiri, który pracował dla CZW i był mistrzem (CZW World Title przyp. RVD) zanim odszedł do WWE. Nawet Tommy Dreamer, który był lojany wobec ECW, stał się częścią CZW. Bez wątpienia można powiedzieć, że gdyby nie finansowa persfazja ze strony WWE, Crazy, Tajiri oraz Dreamer nie upuściliby CZW. Combat Zone Wrestling oferowało im środowisko, które było dogodne by walczyć w ekstremalnym stylu, w jakim nie mogliby w WWE. Była nawet "inwazja ECW" podczas corocznego "Cage of Death" z Rocco Rock'em, The Sandman'em, The Blue Meanie, Tod'em Gordon'em oraz Pitbull'em #1. 2001 rok był także związany z pojawieniem się Juventuda w CZW. Ten przypływ talentów był znajomy dla wielu fanów, którzy pamiętają jak CZW doprowadziło do debiutów takich ludzi jak: John Kronus, 911 czy też Nikolai Volkoff.

 

Wraz z udowadnianiem swojej wartości na amerykańskiej scenie pro-wrestlingu, CZW udowodniło także swoją międzynarodową wartość w grudniu 2001 roku podczas "ANTE UP", gali Big Japan Pro Wrestling wyemitowanej na Samurai! TV w Japonii. W 2000 roku BJPW chciało rozpocząć współpracę z amerykańskimi federacjami, dzięki czemu amerykańscy fani zainteresowaliby się produktem BJPW. Big Japan Pro Wrestling wybrało CZW. 11,923 fanów było świadkiem jak Justice Pain broni CZW World Heavyweight Title przeciwko Nick'owi Gage'owi. "ANTE UP" udowodniło wartość CZW World Heavyweight Title'a w przemyśle. BJPW - najlepsza z najlepszych japońskich promocji, miała kilka pasów heavyweight'ów znanych w USA, którymi mogliby zapełnić całą galę, jednak ostatecznie użyto pasa CZW. Także podczas "ANTE UP", John Zandig zapisał się w historii BJPW pokonując Mitsuhiro Matsunaga'e w "Exploding Glass Death" Match'u o BJPW Death Match Heavyweight Title.

 

Kończąc współpracę z BJPW, CZW zyskało dużo na popularności. Gwiazdy CZW wygrywały ich death match'e, Junior Heavyweight Title (Ruckus) oraz Tag Team Titles (Nick Gage & John Zandig). Po zaistnieniu w 1996 roku, amerykańscy fani zaczęli brać BJPW poważnie, dzięki CZW. Wzajemny stosunek tych dwóch promocji, był także korzystny dla CZW. Talenty z CZW zdobywały pasy BJPW i dzięki temu powiększyły ich wiarygodność w oczach japońskich fanów.

 

Po udowodnieniu fanom, że mogliby dostarczyć akcje w pro-wrestingu taką jak w żadnej innej federacji, CZW poszło dalej by w 2002 roku udowodnić, że ma umiejętność prezentowania ważnych angle'i, z walką o kontrolę nad CZW pomiędzy Lobo a John'em Zandig'em. Ten feud (został uznany feud'em roku w CZW) osiągnął punkt kulminacyjny na "Cage of Death", z Zandig'em pojawiającym się jako zwycięzca i niekwestionowany właściciel CZW.

 

2003 rok był rokiem, w którym CZW zaprezentowało bardziej znajome twarze fanom, takie jak obecne gwiazdy TNA: AJ Styles, Homicide czy Alex Shelley. To był też rok dzielnego przyjęcia "inwazji" w formie IWA Mid-South. Po udowodnieniu dominacji w strefie środkowo-wschodniej, Ian Rotten był gotowy, by przejąć także północno-wschodni obszar i wiedział, że jedyną drogą by dokonać tego jest wyeliminowanie CZW. Wojna pomiędzy CZW a IWA Mid-South doprowadziła to CZW "Respect", gdzie lider CZW - John Zandig oraz lider IWA MS - Ian Rotten stawili czoło w "Honeycomb Barbed Wire Explosive Cage" Scaffold Match'u. Na końcu brutalnej bitwy, Zandig i CZW stało się zwycięskie. Później tego roku, by dalej udowadniać, że CZW ma potencjał by być promocją o statusie ogólnoświatowym (ponieważ to robiło wcześniej w Japonii), federacja udało się w podróż do Włoch, by dać temu krajowi kawałek żywej rozrywki CZW. Ponad 800 fanów udało się do Palasport Arena by uświadczyć poraz pierwszy pro-wrestlingu w tej hali i pierwszego show amerykańskiej federacji od 10 lat. Tymczasem CZW było także prezentowane na The Wrestling Channel, którego można było oglądać na pakiecie kanałów SKY Digital na Wyspach Brytyjskich.

 

Jednakże 2003 rok był rokiem ekstremalnych kontrowersji w CZW. We wrześniu podczas CZW "Redefined", John Zandig został zaatakowany przez Hi-V, które było wtedy brutalną heel'ową frakcją w CZW. Hi-V powkłuwało do Zandig'a ciała od tyłu haki i powiesili go (jeden z najdzikszych momentów w historii wrestlingu przyp. RVD). To zszokowało wrestlingowy przemysł. "That was the sickest act in wrestling history" - proklamował jeden z wrestlingowych dziennikarzy. Wielu ludzi z tego biznesu nie chciało na ten temat dyskutować mając koszmarny widok wiszącego Zandig'a. Czy CZW przekroczyło granicę? Wielu mówi, że zrobili to. Czy CZW niewłaścicie zrobiło? Najwyraźniej nie, bowiem CZW nadal tutaj jest, angle powiększyło image Ultraviolentu w CZW i dało większy rozgłos. W pro-wrestlingu są źli bookerzy, źli zapaśnicy i źli promotorzy ale nie ma tutaj żadnej rzeczy jak zły rozgłos.

 

W 2005 roku CZW udowodniło, że jest przedsiębiorstwem, które jest dumne z rzezi ale także, że jest przedsiębiorstwem z sercem. W czasie wakacyjnego sezonu, CZW zachęciło fanów, by przyczynić się do programu "Toys for Tots", aby potrzebujące dzieci w społeczności Filadelfii miały prezenty na święta. CZW wraz z Maven Bentley Association służy w społeczności organizacji dostarczających przez rok rozrywki i zbierania pieniędzy podczas gal. CZW poparło też program ABC oraz skautów z puszkami z jedzeniem oraz program dla młodzieży. Każdy fan, który przyniósł dar do ECW Arena w ubiegłym roku na CZW "Cage of Death 7" otrzymywał darmowy bilet na obojętnie jaką galę w przyszłym roku w ECW Arena.

 

Inną godną uwagą patrząc na CZW jest fakt, że zdołało się utrzymać przy życiu zupełnie nietkniętym w północno-wschodnim obszarze wbrew przypływowi popularnych promocji w ciągu minionych lat. ECW było już siłą panującą w północno-wschodnim obszarze kiedy CZW debiutowało. 3PW, XPW oraz Heritage Wrestling Alliance, wszystkie w końcu wchodziły w ten obszar i każda była silna. W końcu, CZW utrzymało swoją pozycję kiedy ECW upadło i to doświadczyło 3PW oraz XPW oraz HWA. Po wszystkim, CZW kontynuuje przyciąganie ponad 400 fanów oraz sprzedaż DVD w ogólnokrajowym dostępie. Faktycznie, CZW zyskało fanów, którzy szukali alternatywy, gdy konkurencja CZW przestała istnieć.

 

Przyszłość CZW wygląda jasno, nie tylko z powodu aktualnej popularności, ale też, że zawsze ma plany na przyszłość. Kiedy w WWE szamota się z niedocenianymi talentami a TNA liczy na gwiazdy z ustalonym talentem, CZW szuka nieznane talenty i obraca je w gwiazdy. Ruckus stracił lata na scenie niezależnej, zanim CZW zwerbowało go na swój pokład i dało mu "platformę" do swoich umiejętności, doprowadzając do stania się przez Ruckus'a jako ostatecznego World Heavyweight Champion'a. Kiedy Zandig dał początek CZW, trenował swoich studentów - Lobo, Nick'a Gage'a oraz Justice Pain'a (a także Ric'a Blade'a przyp. RVD). Nie używał ich jako powiększające się talenty, albo nie trzymał ich w próbie by zrobić im "pay their dues". Zandig widział w nich trójkę z potencjałem i użył ją. Gage & Pain debiutowali podczas main eventu pierwszej gali CZW i cała trójka jest byłymi CZW World Heavyweight Champion'ami. Dzisiaj, CZW kontynuuje w posiadanie rosteru młodych i utalentowanych, prezentując takich high-flyerów jak Sonjay Dutt, zadziwiający Super Dragon oraz Necro Butcher, którzy będą głównym majątkiem CZW, kiedy ta będzie kontynuować rozrastanie się.

 

W przeszłości pracowali z BJPW, a teraz CZW aktualnie współpracuje z CHIKARA'ą, promocją mającą swoją siedzibę w Pennsylvanii i która jest jedną z najbardziej nowatorskich promocji w dzisiejszym przemyśle. To jest inteligentne, że CZW pracuje z federacją taką jak CHIKARA, w przeciwieństwie do współpracy z jedną z głównych promocji, takich jak WWE. Chociaż praca taka też może dać CZW rozgłos, to nie byłaby warta rezultatu końcowego. ECW nie było odporne na takie coś. Kiedy ECW miało dobre stosunki z WWE w lat pod koniec lat '90, WWE ujawniło ECW w telewizji, ale jednocześnie podkupywanie talentów Paul'a Heyman'a jak również kopiowanie stylu ECW w WWE TV. WWE dobre stosunki z ECW przyniosły korzyści i Heyman nie zrozumiał tego, zanim doszło do śmierci ECW i jego pracy w WWE.

 

CZW ma potencjał by kultowej promocji stać się promocją ogólnokrajową z obecnością w telewizji w 2006 roku. Obecnie CZW jest federacją, której DVD są sprzedawane w sklepach o zasięgu ogólnokrajowym ale żeby osiągnąć najwyższy sukces, potrzebuje TV. CZW nie jest obca telewizja, odkąd w latach 2001-2004 posiadało swoje show ("Fake You TV", emitowane na tym samym kanale co kiedyś program ECW przyp. RVD). Jest kilka krajowych sieci, które tolerowałyby Ultraviolent CZW i dostając miejsce na jednym z nich dało odpowiednią ilość potrzebnej rozrywki. CZW przeszło długą drogę przez 7 lat, ale jej podróż jest jeszcz długa. Wielu fanów szuka alternatywy dla obecnych promocji i jeśli Combat Zone Wrestling będzie dalej zapewniać unikalną rozrywkę, może stać się częścią głównej sceny wrestlingu niezależnego.

 

Przetłumaczył - RVD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 • Odpowiedzi 10
 • Dodano
 • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie


 • Posty:  2 222
 • Dołączył/a:  30.05.2005
 • Status:  Offline
 • Urządzenie:  Android

Dokładnie, great job :) Nie interesuje sie za bardzo sceną niezależną ale felietonik jak najbardziej, przeczytałem. Btw. mosz gdzies ten segment w ktorym Zandig został powieszony ?:>
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


 • Posty:  4 762
 • Dołączył/a:  30.01.2005
 • Status:  Offline

Dzieki za felieton.

 

No wlasnie jednego nierozumiem,czemu CZW nie ma w tv? Jest sporo niezaleznych stacji ,napewno ktoras by sie zgodzila,powinni jak najszybciej wdrozyc to w zycie.

 

Co do wspolpracy z innymi federacjami wiadomo ze dobrze ze niepodejmuja wspolpracy z WWE ale ja bym chcial wiekszej wspolpracy np; z TNA lub tez z Mesykanskimi Federacjami z tego co ostatnio sie dzieje raczej bedzie wspolpraca z ROH,a moze sie myle?

 

Te powieszenie Zandinga widzialem jest tez widoczna na jednej z migawek teledysku promujacego,niezly wariat :twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


 • Posty:  1 977
 • Dołączył/a:  29.11.2003
 • Status:  Offline

Tak,powieszenie Zandiga na hakach podczas COD4 jest naprawde mocne!

 

Ogólnie fajnie RVD że przetłumaczyłeś ten tekst.W zasadzie nie mam zbyt wiele do zarzuceni,ale szkoda że nie wspomniał autor nic o współpracy z IWS,przesadził piszać że walka Rottena z Zandigiem podczas jednej z gal trwającego feudu CZW vs. IWA MS jest dzika bo szczerze mówiąc nie ma w niej za wiele ciekawych rzeczy.

 

Co do CZW w Tv to sądze że przywrócenie Fake You nie byłoby głupim pomysłem jeśli wszystko by było dobrze prowadzone i CZW by się dzięki temu nie staczało tylko promowało jak to było w latach 2001-2004 to...czemu nie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


 • Posty:  2 014
 • Dołączył/a:  06.11.2003
 • Status:  Offline

THX!

 

Dejv - Zandig nie był zawieszony na hakach podczas COD4 lecz podczas "Redefined" :)

 

Co do CZW "Respect" to faktycznie, ten pojedynek nie był taki dobry jak opisał go autor tego felietonu (jednak trzeba powiedzieć otwarcie, że najlepsze Exploding Matche były i będą w Japonii).

 

Jeśli chodzi o "Fake You TV", to myślę, że jedną głównych rzeczy, która zdecydowała o tym, że program był zdjęty z TV, jest to, że nie uzyskiwał jakieś "super" ratingu (chociaż kiedyś krążyły plotki, że były kłopoty z ego Zandiga). Szkoda, że tego programu nie ma ale myślę, że CZW byłoby stać nawet zrobić program typu Impact!, czyli nagrać w jeden dzień z 2-4 programy w ECW Arena i puszczać je potem na jakimś kanale (chociażby KLJA) w celu promocji gali. Tylko, że do tego potrzeba pieniędzy, jednak ostatnio CZW pokazuje, że dobrze prosperuje (obok TNA i WWE ma najlepszy titan troon w USA itp.), więc tutaj aż taakiego problemu nie było.

 

Poniżej dla tych co nie widzieli Zandig zawieszony na hakach (zdjęcia bardzo krwawe i nie dla każdego, daje tak bo wywala zdjęcie Bishoffa - trzeba skopiować linka i zapodać go w nowym oknie przeglądarki).

http://www.evilempirewrestling.com/zan10.jpg

http://www.evilempirewrestling.com/zan11.jpg

http://www.evilempirewrestling.com/zan12.jpg

http://www.evilempirewrestling.com/zan13.jpg

http://www.evilempirewrestling.com/zan14.jpg

http://www.evilempirewrestling.com/zan15.jpg

http://www.evilempirewrestling.com/zan16.jpg

http://www.evilempirewrestling.com/zan17.jpg

http://www.evilempirewrestling.com/zan18.jpg

Edytowane przez RVD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


 • Posty:  1 977
 • Dołączył/a:  29.11.2003
 • Status:  Offline

RVD: Fakt pierdykło mi się :). I popraw zdjęcie bo widze Bischoffa zamiast Zandiga :).

 

Exploding deathmatche w USA to tylko popłuczyny po tym co robiło np. FMW (najlepsze exploding deathmatche).Z tego co mi wiadomo również w BJW zdarzyły się jakieś exploding deathmatche,ale to były tylko epizody,a szkoda że ta federacja nie robi na chwilę obecną żadnych takich walk bo były one dosyć ciekawe.A te co robiły takie federacje jak CZW czy XPW były raczej przeciętne (z tego co słyszałem jedyną federacją spoza Japonii,która zrobiła warty uwagi exploding deathmatch było Kanadyjskie IWS).

 

Ciekawe czy CZW da radę powrócić w tym roku z galami w Tv. Autor tego felietonu dobrze napisał że Zandig zawsze ma jakieś plany na dany rok dla federacji i odpoczątku istnienia CZW kompetetnie stara się je wypełniać i chwała mu za to.

 

Co Zandiga i jego ego to niestety pokazało ono że potrafi zaprzepaścić ciekawe rzeczy jak współprace z BJW z lat 2000/2001,a szkoda że tak wyszło gdyż na chwile obecną jakby CZW znów z BJW zaczeło współpracę jak w tamtych latach to by się działo oj działo i sądze że byłaby to najlepsza współpraca nawet w historii wrestlingu pomiędzy federacjami (nie sądze abym przepadał patrząc na obecne sytuacje w CZW i BJW),ale niestety to raczej chyba już tylko marzenie (przykład:występ zawodników z BJW na TOD4,a raczej jego brak,gdyż chodziły plotki aby zawodnicy z tej federacji walczyli na tym turnieju,ale wiadomo ze do tego nie doszło niestety).Chociaż się wszystko może jeszcze zdarzyć..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


 • Posty:  170
 • Dołączył/a:  10.11.2005
 • Status:  Offline

Dzieki rvd jak zawsze dobra robota.

Jetsem bardzo ciekawy jak wypadnie gala czw z okazji 7 lecia.Dejv:Masz racje Fmw robiło najlepsze exploding deathmatche

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


 • Posty:  2 014
 • Dołączył/a:  06.11.2003
 • Status:  Offline

Póki co wiadomo, że na gali z okazji 7-lecia istnienia CZW dojdzie do walki o Steen vs. Joker o CZW Iron Man Title i logika podpowiada, że Joker zdobędzie pas. Myślę (trochę głupio, ale sądząc po plakacie promującym galę), że dużą rolę na tej gali może odegrać Super Dragon.

 

Co do Exploding Match'u, to jak mówiłem - najlepsze wychodziły w Japonii, a dokładniej w FMW. W USA były próby z tego typu walkami w ECW (Exploding Barbed Wire Board Match pomiędzy Balls'em Mahoney'em a Vic Grimes'em), w XPW (z udziałem Supreme'a) oraz słynny pojedynek w CZW (Zandig vs. Lobo). Jednakże nie ma co się oszukiwać - walki te najlepiej nie powychodziły (nawet walka Zandig vs. Lobo) i zdecydowanie było im daleko od tego co prezentowano w Japonii, w FMW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
 • Dodaj nową pozycję...